Recenzia: Válka s Mloky

10.08.2019

O knihe Válka s Mloky (Vojna s Mlokmi) už rozhodne väčšina z vás počula. Jej autor, Karel Čapek, patrí nielen medzi jedných z najvýznamnejších českých autorov vedecko-fantastickej literatúry (sci-fi), ale aj medzi vo všeobecnosti najznámejších českých spisovateľov.

Alegóriu Válka s Mloky napísal už v roku 1935 a vychádzala na pokračovanie v rokoch 1935 - 1936 v Lidových novinách. Karel Čapek vo svojom diele rozpráva príbeh kapitána Van Tocha, ktorý objaví doposiaľ svetu neznámy druh inteligentných Mlokov. V hlave sa mu zrodí nápad využiť ich pri love periel, čo prerastie až do globálnych rozmerov. Pri strete ľudí a Mlokov už niet cesty späť a ich pokrok a vývoj nejde zastaviť.

Karel Čapek, obzvlášť kniha Válka s Mloky, ma lákali už od čias strednej školy, keď som si pri výklade profesorky hovoril: "Hm, to môže byť dobré." A dobré to naozaj bolo. Aj keď je v texte cítiť tých viac ako osemdesiat rokov od prvého vydania, stále pôsobí nadčasovo. Vývoj osudu Mlokov od ich prvého výskytu až po vznik vlastnej civilizácie autor spísal naozaj zaujímavým spôsobom. Kniha bola rozdelená na tri časti, z ktorých každá mala akoby svoju osobitú originalitu a štýl.

Kapitán Van Toch, ktorý sa však v knihe objavuje prevažne len v prvej časti, je veľmi zaujímavou postavou s ešte zaujímavejším jazykovým prejavom (čeština miešaná s angličtinou). V druhej časti knihy však prichádza už spomínaná zmena, rozprávanie akoby sa menilo na menej záživné zhrnutie udalostí a vývoja Mlokov, čo sa číta už o čosi ťažšie. Krátke "intermezza" uprostred odsekov vo forme novinových výstrižkov pôsobili trocha rušivo a občas je ťažké sa rozhodnúť, či najskôr pokračovať v texte, alebo sa venovať už spomínanej vsuvke. Napriek tomu však príbehu prinášajú autenticitu a uveriteľnosť, čo dobrej knihe len a len napomáha.

Ako čitateľovi mi však vŕtala hlavou interpretácia príbehu, ktorý má pomocou Mlokov odkazovať na rastúci fašizmus. Až do záverečnej časti vo mne prevládal pocit, že fašistami sú práve ľudia a Mloky sa stali len nevinnými obeťami. Zaobchádzanie ako s otrokmi, vykonávanie nehumánnych pokusov, prevážanie v špinavých nádržiach (v tomto prípade ide o jasný odkaz na dobytčie vagóny pre židov), čo nakoniec vyústilo v brojenie Mlokov. Na konci však autor, aj keď trošku umelo a nasilu, upravil otázku obetí a uzurpátorov na pravú mieru.

Napriek občasným zdĺhavým pasážam ide o veľmi zaujímavé a kvalitné čítanie, ktorému sa nedá odoprieť jedinečný nápad a pútavá forma textu. Stránky vás lákajú ďalej a ďalej, pretože jednoducho musíte vedieť, ako ďaleko sa až dokáže dostať rastúca civilizácia Mlokov a ako sa táto vojna skončí pre nás, ľudí.

Príbeh Válka s Mloky vyšiel nielen ako kniha, ale aj ako komiks a rozhlasová adaptácia, ktorá vyšla v roku 2009 aj na CD. Okrem spomínaného si mohli fanúšikovia príbeh vychutnať aj ako operu v Štátnej opere Praha a v pražskom Divadle D21 ako kabaretné predstavenie.

Čítali ste niektoré z diel Karla Čapka? Alebo ste o tomto autorovi ešte nepočuli?

© 2019 Kultúrny Atlant. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky